o       تنفس 142

تنفس 142 به این صورت است که ابتدا از طریق بینی، به مدت 1 ثانیه، با تمام توان نفس عمیق میکشیم، سپس به مدت 4 ثانیه هوا را داخل فضای شکم، حبس میکنیم. و در آخر تمام هوا را در ظرف 2 ثانیه از طریق دهان، خارج میکنیم.

انجام تمرین 142 از چند جهت توصیه میشود، اولین و مهمترین اثر این تمرین، آرام کردن بدن و متعادل کردن هیجان سخنرانی است.

اما از دیگر فواید این تمرین میتوانم به قدرت تنفس در هنگام سخنرانی اشاره کنم. جهت اطلاع بیشتر پیشنهاد میکنم پست تنفس دیافراگمی را حتما مشاهده کنید.

این مطلب را از دست ندهید:           صفر تا صد تنفس دیافراگمی (کلیک کنید)

o       قدم اول تسلط برموضوع ومحتوای سخنرانی

یکی دیگر از عواملی که باعث استرس در سخنرانی میشود، مسلط نبودن به محتوای سخنرانی است. در بسیاری از جاها دیده ام که سخنران نگارش متن سخنرانی خود را به فرد دیگری واگذار کرده، و تنها چند دقیقه مانده به سخنرانی، متن به دست سخنران میرسد، پس طبیعی ست که سخنران از متنی که قرار است ارائه دهد، هیچ اطلاعی نداشته باشد، و همین سردرگمی، باعث استرس در سخنران شود.

به همین دلیل توصیه میکنم پیش از اجرای سخنرانی، چند بار متن را برای خودتان تکرار کنید، گاهی لازم است سخنرانی را در جمع دوستان یا خانواده به صورت تمرینی ارائه دهید. پس این کار را انجام دهید. یادتان باشد شکست خوردن در صحنه تمرینی خیلی بهتر از شکست در صحنه واقعی است.

این مطلب را از دست ندهید:           روش های کاربردی کنترل استرس سخنرانی 1

در آخر نیز پیشنهاد میکنم قبل از سخنرانی از نوشیدنی های آرامبخش استفاده کنید. دمنوش هایی مانند، بابونه، آویشن،چای سبز تاثیر زیادی در آرام کردن جسم و روح دارد.

از سوی دیگر، نوشیدن یک مایع گرم، پیش از سخنرانی، حنجره شما را برای داشتن یک سخنرانی خوب با یک صدای گرم آماده میکند.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها