تمرین روزانه بداهه گویی

برای اینکه بداهه گویی را در خود تقویت کنیم، شایسته است تمرین زیر را به صورت مداوم و روزانه انجام دهیم.

برای اینکار، هر روز بیست کلمه غیر مرتبط را روی برگه های کاغذ به صورت جداگانه می نویسیم، و در یک ظرف قرار میدهیم، سپس از بین آنها پنج برگه را جدا میکنیم و کلمات روی آن را می خوانیم، و در مدت کمتر از سی ثانیه، با آن پنج کلمه یک سخنرانی پنج دقیقه ای تنظیم میکنیم. هرچند این کلمات با یکدیگر ارتباطی نداشته باشند، و یا سخنرانی شما جنبه علمی نداشته باشد و صرفا یک خاطره گویی باشد.

این تمرین باعث میشود ذهن شما نسبت به مرتبط کردن کلمات با یکدیگر آماده تر باشد و شما بتوانید در مناسبت های مختلف و موضوعات مختلف، سخنرانی مناسبی ارائه دهید.

اولین باری که من این تمرین را انجام دادم، سه کلمه انتخاب کردم و آن کلمات اینها بودند ( انرژی هسته ای، چلو کباب، بیان شیوا)

من اینگونه سخنرانی خود را طراحی کردم:

( روزی با یکی از دوستانم در یک رستوران بودیم و سفارش چلو کباب دادیم، در همین هنگام، توجه مان به تلویزیون رستوران جلب شد که مستندی پیرامون انرژی هسته پخش میکرد، اما صدای تلویزیون کم بود و من به طور کامل متوجه آن مستند نشدم، بخاطر همین، دوست من که اطلاعات کافی پیرامون انرژی هسته ای داشت، با بیان شیوای خودش از انرژِ هسته ای برایم گفت.)

این مطلب را از دست ندهید:           آموزش بداهه گویی

اگر دقت کنیم این سخنرانی هیچ شباهتی به یک سخنرانی رسمی ندارد و ما هیچگاه در سخنرانی هایمان اینگونه صحبت نخواهیم کرد. اما این ترفند صرفا تمرینی است که ذهن ما بتواند در سریع ترین زمان یک طراحی سخنرانی خوب انجام دهد.

برنامه روزانه تمرین بداهه گویی

مطالعه متون علمی و ادبی

پانزده دقیقه

یادسپاری روزانه ده کلمه

ده دقیقه

تمرین سخنرانی با ده کلمه

پنج دقیقه

تمرین بداهه گویی

نیم ساعت ( آخر هر هفته)

موفق باشید

علیرضا قهرمان نیا

مشخصات